Arbeiderpartiet vant skolevalget på Molde vgs.

Med 31,9 prosent av stemmene vant Arbeiderpartiet skolevalget på vår skole denne gangen. 74,8 prosent av elevene våre avga sin stemme i skolevalget. (Illustrasjon: NSD/ Utdanningsdirektoratet)

 

 

 

 

Skriv ut

Et stort flertall av elevene ved Molde vgs valgte rød-grønt i årets skolevalg. Som illustrasjonen fra NSD/Utdanningsdirektoratet viser, ble partiene AP, SV og MDG de mest populære, med en samlet oppslutning på 65,7 prosent. Til sammenlikning fikk høyresiden, med H, FrP og V, en samlet oppslutning på 23,7 prosent.

Partiene med flest stemmer foruten Arbeiderpartiet ble altså Sosialistisk Venstreparti (21,8 prosent) og Miljøpartiet de grønne (12,3 prosent).

Partiene på høyresiden fikk en langt lavere oppslutning blant våre elever.  Det ble 9,8 prosent av stemmene som gikk til FrP, og 7,4 prosent til Høyre.

Dette er en markant endring fra forrige stortingsvalg i 2017, da skolevalget ved vår skole ga 22,6 prosent oppslutning til Høyre, og 13,2 prosent til Arbeiderpartiet.

Senterpartiet fikk lavest oppslutning av partiene som deltok i skoledebatten, med 1,2 prosent oppslutning. 

Valgdeltakelsen var noe lavere ved skolen vår i år enn i fjor, med 74,8 prosent. Dette er likevel en høyere deltakelse enn flere tidligere år. Det er første gang vi tok i bruk digital stemmegivning ved skolen, uten at vi vet om dette har bidratt til å ta ned deltakelsen i valget.

Her kan du lese mer om resultatet, se statistikker og utviklingen over tid: https://skolevalg.nsd.no/skole/10423/2021 

Kontakt

Vi bruker informasjonskapsler (cookies)

Som de aller fleste nettsteder bruker vi informasjonskapsler (cookies) for at du skal få en optimal brukeropplevelse. Vi kommer ikke til å lagre eller behandle opplysninger med mindre du gir samtykke til dette. Unntaket er nødvendige informasjonskapsler som sørger for grunnleggende funksjoner på nettsiden.

Vær oppmerksom på at blokkering av enkelte informasjons-kapsler kan påvirke hvilket innhold du ser på siden. Du kan lese mer om bruk av informasjonskapsler i vår personvernerklæring.

Under kan du se hvilke informasjonskapsler (cookies) vi bruker og hvordan du administrerer dem:

Nødvendige cookies

Sikrer grunnleggende funksjoner, nettstedet vil ikke kunne fungere optimalt uten slike informasjonskapsler. Disse er derfor vurdert som nødvendige og lagres automatisk uten foregående samtykke.

Skal du benytte skjema på våre nettsider? Øvrige funksjoner på siden påvirkes ikke dersom du lar være å samtykke, men vil kunne gi mindre funksjonalitet ved utfylling og lagring av skjema. Informasjonen blir slettet fra nettleseren etter 90 dager.

Disse informasjonskapslene gir oss innsikt og forståelse av hvordan nettsiden vår brukes av besøkende. Vi bruker analyseverktøyet Google Analytics som blant annet kan fortelle oss hvor lenge en bruker oppholder seg på siden eller hvilken side man kommer fra. Informasjonen vi henter er anonymisert.

Ved å huke av for denne tillater du bruk av tredjeparts-informasjonskapsler, som gjør at vi kan tilpasse innhold basert på det som engasjerer deg mest. Disse hjelper oss å vise skreddersydd innhold som er relevant og engasjerende for deg, for eksempel i form av annonser eller reklamebanner.

Tredjepartsinformasjonskapsler settes av et annet nettsted enn det du besøker, for eksempel Facebook.